środa, sierpień 22, 2018

Projekt: „Zintegrowany Rozwój Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia”

LIDER PROJEKTU: Powiat Przeworski

PARTNERZY PROJEKTU:

12 jednostek samorządu terytorialnego z powiatu przeworskiego oraz rzeszowskiego:

• Miasto Przeworsk
  • Miasto i Gmina Kańczuga
  • Miasto i Gmina Sieniawa
  • Gmina Przeworsk
  • Gmina Tryńcza
  • Gmina Zarzecze
  • Gmina Jawornik Polski
  • Gmina Gać
  • Gmina Adamówka
  • Miasto Dynów
  • Gmina Dynów
  • Gmina Hyżne

CAŁKOWITY KOSZT INWESTYCJI:    1 373 755,33

UDZIAŁ ŚRODKÓW Z FUNDUSZU:     1 236 379,79 zł (90% wartości projektu)

UDZIAŁ WŁASNY W WYSOKOŚCI:     137 375,54 zł   (10% wartości projektu)

CZAS TRWANIA PROJEKTU:               I kwartał 2014r. – III kwartał 2015r.

CEL PROJEKTU: Efektywne wykorzystanie Przeworsko - Dynowskiego Obszaru Wsparcia  (PDOW) jako obszaru współpracy między jst w celu zwiększenia jego konkurencyjności, spójności w wymiarze społecznym, gospodarczym i  terytorialnym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Wykorzystanie Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia jako wielofunkcyjnego czynnika rozwoju obszarów na styku miasto-wieś oraz potencjału wewnętrznego obszaru współpracy jst poprzez wspólną realizację przedsięwzięć ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów wskazanego obszaru.
  • Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Przeworsko- Dynowskiego Obszaru Wsparcia jako miejsca  do  życia, wypoczynku i pracy poprzez wzajemną współpracę JST różnego szczebla.
  • Ukazanie społeczności lokalnej możliwości zmian jakości życia przeciętnego mieszkańca, podkreślenie korzyści społecznych, gospodarczych i przestrzennych wynikających z realizacji spójnych terytorialnie przedsięwzięć.
  • Przygotowanie dokumentów planistycznych i projektowych pod nowy okres programowania 2014-2020 uwzględniających problemy rozwojowe obszaru współpracy, potencjał gospodarczy, społeczny, przyrodniczy, krajobrazowy i kulturowy wskazanego PDOW.

DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU

1. Opracowanie „Analizy potencjału gospodarczego, turystycznego i społecznego Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia”

• Głównym celem analizy będzie dokonanie diagnozy sytuacji gospodarczej przeworskiego obszaru.
  • Zakres zawartości merytorycznej analizy obejmować będzie obszary, które mają zasadnicze znaczenie dla  przyszłego rozwoju obszaru wsparcia.
  • Wskazane opracowanie będzie stanowić diagnozę wskazującą podstawowe wyzwania obszaru wsparcia.

2. Opracowanie „Strategii Rozwoju Gospodarczego Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia wraz z prognozą oddziaływania na środowisko”

• Opracowanie Strategii w oparciu o dokumenty planistyczne i przeprowadzone wcześniej analizy potencjału obszaru, mocnych i słabych stron.
  • Określenie celów i kierunków rozwoju obszaru odnoszących się do nowej perspektywy finansowe UE 2014-2020 oraz dokumentów krajowych.
  • Opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko dla wskazanej Strategii rozwoju obszaru.

3. Opracowanie „Programu Rozwoju Gospodarczego Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia” wraz z „Prognozą oddziaływania na środowisko”

• Opracowanie Programu Rozwoju Gospodarczego PDOW zawierało będzie scenariusze rozwojowe oraz propozycje działań na rzecz poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej mieszkańców tego obszaru w wieloletniej perspektywie czasowej.
  • Program będzie wskazywał konkretne działania i projekty wskazane do wspólnej realizacji w nowej perspektywie finansowej.

4. Opracowanie „Studium komunikacyjnego Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia”

• Opracowanie dokumentu zawierało będzie diagnozę obecnego stanu systemu transportowego na terenie wskazanego obszaru wraz z jego powiazaniami na tle województwa i kraju.
  • Celem dokumentu będzie opracowanie koncepcji poprawnie działającego zrównoważonego systemu transportowego na wskazanym obszarze oraz konieczność dostosowywania systemu transportowego do dynamicznych przekształceń przestrzennych i demograficznych oraz zapewnienie jego bezpieczeństwa i efektywności.

5. Opracowanie dokumentacji technicznej wybranych projektów

• Na podstawie dokonanych analiz oraz opracowanych dokumentów zostanie zlecone wykonanie  dokumentacji technicznych czterech wybranych projektów, które zostaną uznane za najważniejsze w Programie Rozwoju Gospodarczego Przeworsko-Dynowskiego Obszaru Wsparcia z punktu widzenia całego obszaru.